Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/gebco.pl/public_html/modules/database/classes/kohana/database/mysql.php on line 59
Gebco - Wykonawca nowoczesnych i pasywnych domów energooszczędnych - Domy energooszczędne

ZAPRASZAMY

DO NASZEGO NEWSLETTERA

informacje o nowościach trafiają bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową

TYLKO DLA ZAPISANYCH

  • specjalne rabaty i promocje
  • ekologiczne budownictwo
  • nowości z rynku budownictwa
  • porady specjalistów
  • informacje przydatne przy realizacji budowy

Domy energooszczędne

Dom energooszczędny to dom wybudowany w technologii i przy użyciu materiałów wysokiej jakości, które generują zminimalizowane utraty ciepła. Jest to chętnie wybierana forma budowy i obiekt zainteresowania wielu inwestorów. W domu energooszczędnym stawia się na zminimalizowanie mostków termicznych, natomiast można pozwolić sobie na dowolną bryłę budynku. Nie mają tutaj większego znaczenia usytuowanie budynku czy też rozmieszczenie pomieszczeń lub okien. Ważna jest sztuka wykonania i poprawne uszczelnienie budynku aby uzyskać oczekiwany efekt. Budynek energooszczędny nie posiada tak rygorystycznych obwarowań dotyczących bryły jak dom pasywny. Już sama technologia prefabrykatu drewnianego oferowana przez firmę GEBCO oparta jest na stosowaniu materiałów o wysokich współczynnikach energooszczędności. Podstawowe założenie jakie powinno zostać spełnione - wykorzystanie maksymalnego potencjału energooszczędności z każdej bryły budynku. Istotne jest poprawne zrozumienie korzyści jakie idą z inwestycji w dom energooszczędny począwszy od pierwszego dnia użytkowania.

Energooszczędność to obecnie bardzo ważny temat. W kolejnych krajach wprowadza się dyrektywy, mające na celu zmniejszenie zużycia energii. Pojawił się nowy rodzaj budownictwa określony mianem energooszczędnego, o zmniejszonym zużyciu energii i wykorzystującym odnawialne źródła energii dla pokrywania potrzeb energetycznych.

W domu energooszczędnym dążymy do minimalizacji kosztów związanych z jego utrzymaniem. Dom jest długoterminową inwestycją, musi zatem, oprócz wygody i estetyki, być przede wszystkim ekonomiczny w eksploatacji. W ostatnich latach domy energooszczędne cieszą się ogromną popularnością. Zarówno w Polsce, jak i na świecie buduje się ich coraz więcej. Inwestorzy zwracają baczniejszą uwagę na koszty nie tylko budowy, ale również utrzymania budynku, gdyż zdają sobie sprawę, że energia będzie drożeć, a koszt utrzymania domu energooszczędnego jest zdecydowanie niższy.

 

O tym czy nasz dom będzie w przyszłości energooszczędny, decydujemy sami już na etapie wstępnym, poprzez wybór odpowiedniej architektury oraz technologii w jakiej będzie wykonany. Zdecydowanie prefabrykowana technologia konstrukcyjna, jaką oferuje GEBCO, jest najlepszym rozwiązaniem na współczesny dom energooszczędny. Odpowiednio zaprojektowany, fachowo wykonany oraz właściwie eksploatowany, nie będzie stanowił nadmiernego obciążenia dla naszej „kieszeni”.
 

Podstawowym kryterium jakim powinniśmy się kierować przy podejmowaniu decyzji o własnym domu powinien być rachunek zysków i strat. Gotowe domy energooszczędne, oparte na przemyślanej konstrukcji potrzebują 2-3-krotnie mniej energii niż domy w tradycyjnym budownictwie, zapewniając przy tym swoim użytkownikom komfortowe warunki mieszkaniowe. Wynika to z faktu, iż ściana domu prefabrykowanego w całości wypełniona jest izolatorami o wysokich parametrach termicznych. Izolacyjność termiczna przegrody zewnętrznej określana przez współczynnik przenikania ciepła przegrody U [W/m²K] określa, ile ciepła przenika przez 1 m² powierzchni w ciągu 1 sekundy przy różnicy temperatury po obu jej stronach równej 1 st. C.
 

Zapotrzebowanie na energię cieplną budynków, wyrażane jest za pomocą tzw. współczynnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło (EA). W spełniających obowiązujące normy domach standardowych, EA jest równe ok. 120 kWh/m²rok, natomiast sezonowe zapotrzebowanie na ciepło w przypadku domów energooszczędnych waha się w granicach 15 – 70 kWh/m²rok. Spośród domów energooszczędnych, najniższym współczynnikiem charakteryzują się domy pasywne, które przynoszą największe oszczędności.

Zwiększyła się świadomość ekologiczna inwestorów i dlatego poszukują optymalnych rozwiązań pozwalających na tanie i jednocześnie ekologiczne ogrzewanie domu. W domach energooszczędnych można zastosować dowolny system ogrzewania i w każdym przypadku przyniesie zadawalające efekty. Warto jednak pokierować się najważniejszym kryterium wyboru, jakim jest późniejsza energooszczędność instalacji. Zainwestowanie w nowoczesną i oszczędną instalację z pewnością zrekompensuje się niskimi opłatami za eksploatację w przyszłości. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w tym zakresie są pompy ciepła, a nawet ogrzewanie elektryczne. Może wydawać się to niedorzeczne, gdyż ogrzewanie elektryczne bezwzględnie kojarzy nam się z bardzo wysokimi rachunkami za energię elektryczną. Pamiętać jednak należy, iż do ogrzania pomieszczeń charakteryzujących się tak dużą termoizolacyjnością, potrzebne jest bardzo niewiele energii, ponieważ jej ubytek jest nieznaczny. Wśród specjalistów uważa się, że im mniejsze jest zapotrzebowanie na energię, tym jego droższe źródła stają się tańsze w eksploatacji.