Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/gebco.pl/public_html/modules/database/classes/kohana/database/mysql.php on line 59
Gebco - Wykonawca nowoczesnych i pasywnych domów energooszczędnych - Domy pasywne

ZAPRASZAMY

DO NASZEGO NEWSLETTERA

informacje o nowościach trafiają bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową

TYLKO DLA ZAPISANYCH

 • specjalne rabaty i promocje
 • ekologiczne budownictwo
 • nowości z rynku budownictwa
 • porady specjalistów
 • informacje przydatne przy realizacji budowy

Domy pasywne

Rosnące ceny energii wymuszają rozsądne nią gospodarowanie a zmniejszenie zużycia energii i jej zasadne wykorzystywanie to również ochrona klimatu w skali świata i poprawa otaczającego nas środowiska. Coraz bardziej powszechna staje się zatem świadomość konieczności ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i troska o nasze naturalne środowisko.

Kategorią domów energooszczędnych wyłonionych w ramach nowoczesnego budownictwa są domy pasywne inaczej zwane autonomicznymi. Domy pasywne już od ponad dwudziestu lat powstają w Niemczech, Austrii i Europie Zachodniej. Ich założeniem jest niewykorzystywanie do ogrzewania paliw nieodnawialnych, czyli gazu, oleju, czy węgla. Żeby to uzyskać, dom taki musi być tak zaprojektowany, aby do ogrzewania potrzebował mniej niż 20 kWh/m² na rok. Wówczas do ogrzania wystarczy ciepło ziemi, słońca, czy też ciepło wytwarzane przez mieszkańców podczas codziennego użytkowania. Firma GEBCO wychodzi naprzeciw swoim klientom i oferuje budowę domu, który znacznie zmniejszy koszty eksploatacji i zapewni tzw. efektywność energetyczną.

Czym charakteryzują się  domy pasywne?

Dom Pasywny to budynek wyróżniający się maksymalnie niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną, wobec czego koszt utrzymania takiego domu maleje kilku lub nawet kilkunastokrotnie w porównaniu do budynku tradycyjnego. Dom pasywny nie potrzebuje stosowania tradycyjnego ogrzewania, ponieważ wykorzystuje on  tzw. „pasywne” źródła ciepła takie jak już wyżej wymienione ciepło urządzeń elektrycznych, odzyskiwanie ciepła z wentylowanego powietrza czy też ciepło słońca a nawet samych mieszkańców. Taką właśnie energooszczędność możemy uzyskać poprzez odpowiednie zaprojektowanie bryły budynku ,odpowiednią izolacyjność przegród  a także zastosowanie specjalnych potrójnie szklonych szyb, co w wykonaniu naszej firmy stało się już niemal standardem, również przy budynkach energooszczędnych! Bardzo istotnym elementem jest również usytuowanie budynku względem stron świata ,tak aby duża ilość przeszkleń od strony południowej pozwalała na pozyskiwanie energii słonecznej. Ogromne znaczenie mają także urządzenia zastosowane w owym budynku .Na wstępne ogrzanie świeżego powietrza pozwoli nam zastosowanie rekuperatora ,natomiast idealnym rozwiązaniem będzie pompa ciepła ,która przy minimalnym zapotrzebowaniu na energię dogrzewa budynek.
 
Czy technologia ciężkiego prefabrykatu drewnianego pozwala na budowę domów pasywnych?

Jest to technologia stworzona do budowy takich właśnie domów! Wszystkie elementy składowe naszych budynków to naturalne izolatory a stosując odpowiednie docieplenie i eliminując mostki termiczne jesteśmy w stanie uzyskać dom ekstremalnie energooszczędny. Dodatkowym i niezaprzeczalnym plusem stosowania drewna do produkcji domów pasywnych jest EKOLOGIA.
 
Jakie są różnice pomiędzy budynkiem energooszczędnym a pasywnym?


Budynek energooszczędny nie posiada tak rygorystycznych obwarowań dotyczących bryły. Już sama technologia prefabrykatu drewnianego oparta jest na stosowaniu materiałów o wysokich współczynnikach energooszczędności oraz w miarę możliwości ekologicznych materiałach wykorzystywanych do produkcji. Natomiast dla powstania budynku pasywnego konieczne jest posiadanie odpowiedniej działki, dobrze nasłonecznionej, nie osłoniętej przez sąsiednie budynki czy rosnący drzewostan. Strona południowa budynku winna być maksymalnie odsłonięta ,z jak największą ilością przeszkleń w celu wykorzystania zysków słonecznych, w przeciwieństwie do strony północnej gdzie budynek powinien być „zamknięty".
 
Wykonanie tak rygorystycznej pod względem wymagań technologicznych konstrukcji, opieramy na naszym doświadczeniu z zakresu budownictwa prefabrykowanych domów drewnianych energooszczędnych i pasywnych, które na przestrzeni lat zdobyliśmy głownie na rynku zagranicznym.  Idee dotyczące współczesnego budownictwa oraz możliwość nowoczesnych technologii, firma GEBCO chce propagować również na rynku rodzimym.

Ideą firmy GEBCO jest budowa domu pasywnego polegająca na kompleksowym podejściu do realizacji domu „zdrowego” (dla użytkownika i środowiska). Estetyką współczesnego budownictwa jest współistnienie jakości wykonania i technologii a to bez wątpienia zapewnią Państwu budynki energooszczędne i pasywne.


Jak dostosować projekt do wymagań domów PASYWNYCH ? I czy każdy projekt się nadaje ?

 • Prosta bryła budynku (zwarta)
 • Duże powierzchnie przeszklone od południowej strony względem kierunków geograficznych - maksymalne wykorzystanie energii słonecznej
 • Północne, zachodnie i wschodnie powinny być stosunkowo małe ze względów na niskie nasłonecznione i straty ciepła.
 • Strona południowa nie powinna być zacieniona przez drzewa, ukształtowanie terenu czy inne budynki
 • Ściany zewnętrzne muszą posiadać zwartą budowę - jak najmniejsza ingerencja w konstrukcję ściany.
 • System rekuperacji jest wymagany
 • Pasywne okna 0.8 W/(m²K) z g=50% współczynnikiem przewodzenia promieni słonecznych
 • Współczynnik przenikania dla ścian zewnętrznych musi być poniżej 0.15 W/(m²K).
Wbrew panującym pogłoskom standardowy projekt domu, nie nadaje się i nie spełnia wymagań domów pasywnych zgodnie z instytutem w domów pasywnych z Niemczech. Jeżeli mamy na uwadze budowę domu pasywnego zgodnie z wytycznymi musimy posiadać projekt domu pasywnego.  


Do największych zalet domów pasywnych zalicza się między-innymi:

 • niskie zapotrzebowanie na ciepło budynku poniżej 15kW/m2, - *obecne domy 150kW/m2
 • duża szczelność budynku
 • energia potrzeba do ogrzewania domu pochodzi z : energii słonecznej, z powietrza, wody, gruntu i  czynności dziennych takich jak – sprzątanie, gotowanie, użytkowanie, suszeniem włosów czy korzystaniem z komputera. 
 • brak mostków cieplnych
 • duża zdolność do akumulacji ciepła
 • niskie rachunki za ogrzewanie i eksploatacje domu (od 400 do 1.000 PLN rocznie w zależności od użytych materiałów)
 • zapewnienie zdrowych warunków życia
 • 100m2 dom pasywny zużywa 1 kW energii jest to równoznaczne z mocą 1 grzejnika, 100 żarówek czy 1 suszarki do włosów.

Dom pasywny, jak i jego budowa muszą spełniać wymagania nie tylko w oferowanej przez GEBCO technologii budownictwa ale i w doborze odpowiedniego miejsca:

 • budynek powinien być zwrócony w kierunku wschodnim, południowym i zachodnim
 • projekt domu musi posiadać właściwości domu pasywnego
 • ważne aby pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi miały okna zwrócone w kierunku nasłonecznienia
 • usytuowanie na działce powinno zapewnić dobrą insolację, tak aby wysokie drzewa czy budynki tylko nieznacznie przesłaniały obiekt  

Zgodnie z zapewnieniami Unii Europejskiej, wszystkie domy wznoszone od 2020 roku w Europie będą musiały zostać zbudowane w technologii pasywnej. Rosnące ceny paliw i innych form ogrzewania domu, jak i ochrona środowiska – wymusza na krajach członkowskich rygorystycznych zmian w systemie budownictwa domów. Firma GEBCO oferuje domy „z myślą o przyszłości „a  budując dom pasywny inwestujecie w przyszłość swoja i swojej rodziny. Produkujemy domy prefabrykowane które są źródłem wewnętrznej energii – stwarzające optymalne warunki dla rozwoju, wypoczynku i pracy.